poniedziałek, 14 grudnia 2015

Rozmnażanie papużki falistej!!!!!

 Jeżeli chcesz rozmnażać swoje papugi to musisz wiedzieć czy masz na pewno parkę (zobacz Jak rozpoznać płeć?). Jeżeli już wiesz że masz parkę to zastanów się co zrobisz z młodymi? Sprzedasz je do sklepu zoologicznego? Nie wiadomo do kogo trafią, w sklepie są nienajlepsze warunki. Zostawisz młode u siebie? Musisz mieć w domu dużo miejsca, aby postawić kilka klatek: dla rodziców, dla dzieci- samiczek, dla dzieci- samczyków (jeżeli chcesz dalej rozmnażać papugi). Rodzina papużek nie może rozmnażać się między sobą, obojętnie w jakiej kombinacji. Najlepiej by było sprzedać młode w pewne ręce lub jeżeli masz naprawdę dużo miejsca (najlepiej woliera ogrodowa lub pokojowa) możesz wtedy młode sobie zostawić (tylko pamiętaj że samczyki i samiczki oraz ich rodzice muszą być osobno). Gdzie powiesisz budki lęgowe? Papugi lubią mieć kilka do wyboru. Rozmnażać można w dużych klatkach, ciągle otwartych lub w wolierach.
Jedna parka przeważnie nie chce się rozmnażać. Papużki są ptakami stadnymi, więc jeżeli masz więcej niż jedną parkę, jest większe prawdopodobieństwo że rozmnożą się. Do lęgów nie można dopuszczać papug poniżej 1-1,5 roku oraz nie częściej niż 2-3 razy w roku. Gdy już są w odpowiednim wieku, można powiesić budkę lęgową. Musi mieć ona wymiary około 20x 15x 15cm ( szerokość x wysokość x głębokość) oraz otwór o średnicy około 5cm, na jednym z boków. Przy otworze powinien znajdować się patyczek, żeby ułatwić wchodzenie i wychodzenie z budki. Daszek powinien być otwierany, ułatwia to kontrolowanie lęgu oraz czyszczenie budki. W jej środku nie musi być nic lub kawałki kartonu, ręczniki papierowe lub trociny z odpowiednich drzew. Najlepiej jest, gdy budka ma zagłębienie w podłodze po przeciwnej stronie niż jest otwór.

 
W okresie lęgów papudze trzeba podawać to co zawsze + codziennie jajko gotowane na twardo, od pierwszego do trzeciego jajka i potem jak wyklują się pisklaki do czasu kiedy rodzice przestaną karmić młode, wtedy już coraz rzadziej i w końcu tylko raz w tygodniu.
Do lęgów nie można dopuszczać papug chorych oraz słabych- ich potomstwo też takie będzie. Papugi powinny mieć stały dostęp do wapnia (najlepsza będzie sępia), samiczka jeżeli będzie miała za mało wapnia może mieć zaparcie jaja lub skorupka jajeczka będzie zbyt miękka- to i to może doprowadzić do śmierci papugi. Nie można także rozmnażać papug zbyt młodych, doprowadzi to jedynie do tego, że młode będą słabe, mało odporne na choroby, itp. To samo będzie jeżeli rozmnożysz papugi spokrewnione: będą krócej żyły, mogą być powykrzywiane, itp.
Po decyzji o rozmnażaniu należy im zapewnić spokój. Powietrze nie może być suche, powinno być lekko wilgotne. Oczywiście musi wisieć budka lęgowa. Jeżeli na dworze jest ciemno można zapewnić papudze sztuczne światło, wystarczy zapalić lampę kiedy już się ściemni. Papużka falista składa przeważnie około 5 jajek. Składa je co 2 dni, także później pisklaki wykluwają się w takim odstępie czasowym. Papużka wysiaduje jajka około 18 dni. W wysiadywaniu udział bierze tylko samiczka, samczyk dokarmia samiczkę oraz młode kiedy te wyjdą z budki. W okresie wysiadywania należy podawać więcej pokarmów soczystych, kiełek prosa i kanaru. Jajko oraz ziarno można posypać mlekiem dla niemowląt.
Pisklaki wykluwają się nagie i ślepe. Po około 11 dniach papużce zaczynają wyrastać piórka i otwierają się oczka. Ptaszek jest wtedy pokryty puszkiem. Gdy pisklak ma już około 17 dni jest już cały pokryty zaczątkami piór (wygląda wtedy jak mały jeżyk). W 19 dniu zaczynają pękać osłonki piórek. Po upływie 21 dni pisklak jest już w pełni opierzony, ale niektóre piórka mogą się jeszcze nie wydostać z osłonek. Wtedy też ptaszki zaczynają wychodzić z budki. Po upływie około 13 dni od wyjścia z budki papużki zaczynają same jeść.
Po lęgu z budki należy wyrzucić wszystko co było w środku i umyć dokładnie ją. Samą budkę już nie zakładać z powrotem.


Jest to jajko papużki falistej, te zielone kreseczki na linijce są rozmieszczone co 1 cm. Przepraszam za jakość zdjęcia.

Jajeczko papużki falistej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz